magazin

Jak si uspořádat vnitřek šatníku

Jakou hloubku skříně zvolit, kolik prostoru potřebuje košile a které věci nemají co v šatníku hledat

Chcete-li v domácnosti udržet pořádek, musíte mít dostatek úložného prostoru. Platí to zejména pro menší byty, kde není prostor na samostatnou místnost na sklad nebo šatník. Záchranou v takových případech jsou vestavěné skříně. Pokud jsou dobře navrženy, za úhledné dveře – ať už zasouvací nebo klasické s panty – ukryjete množství věcí. Poradíme vám, jak si vestavěnou skříň zorganizovat a co byste v ní měli a neměli skladovat.

Výška, hloubka, dveře
Rozhodující je výběr místa, kde bude vestavěná skříň stát. Ideální je umístění mezi dvěma reálnými stěnami a od podlahy až po strop. Využijete tak celý prostor a ušetříte materiál na boční stěny i vrchní desku, což se určitě odrazí na ceně. Pokud nemáte takové ideální místo, ještě více oceníte flexibilitu vestavěných skříní, protože na míru se dají vyrobit téměř do jakéhokoliv prostoru. Většina firem, které vestavěné skříně prodávají, má plánovací software nebo zkušených prodejců, kteří vám s návrhem pomohou.

Kromě výšky je důležité zvolit si i správnou hloubku skříně. Limitujícím faktorem je opět prostor, ale pokud ho máte dostatek, doporučuje se hloubka 60 cm. Taková je ideální skříň, dost hluboká na podélné věšení i ukládání skládaného oblečení. V hlubší skříni může být problematické na věci vzadu došáhnout a při ramínkách budete mít zase zbytečně mnoho místa nazbyt.

Pokud nemáte dostatek prostoru, pracovat se dá i s hloubkou od 35 až 40 cm. Oblečení však budete muset věšet příčně, proto na jeden řadu věšáků počítejte se šířkou alespoň 50 cm. Zimní kabáty či bundy však do takové skříně nevejde a problémem mohou být i složené pánská trička. Mělká skříň je ideální spíše pro dámy nebo děti.

Při obou variantách si nechte rezervu na vodicí lišty na posuvné dveře, které zaberou i 10 cm. Pokud si zvolíte klasické dveře s panty, musíte zase počítat s dostatkem prostoru před skříní na jejich otevírání.

vnitřní vybavení
Vestavěné šatníky jsou splněným snem Pořádkumilovní lidí. Kdysi byly ve skříních jen police a tyč na ramínka, dnes existují speciální úložné řešení na jednotlivé druhy oděvů i doplňky. Každý si může namíchat kombinaci podle vlastní potřeby a finančních možností.

Základ je věšení, které se v šatní hantírke rozlišuje na dlouhé a krátké. Dlouhé věšení je určeno na kabáty či dlouhé dámské šaty a měli byste si na něj vyčlenit minimálně 120 cm z výšky skříně. Krátké věšení slouží na oděvy vrchní části těla (košile, halenky, trička, svetry, krátké šaty, kalhoty …) a od nich se odvíjí i potřebná výška. Například na pánskou košili počítejte s výškou 100 cm, na dámskou halenku postačí i 80 cm. Při plánování si rozmyslete, které oblečení chcete věšet na ramínka a změřte si jeho délku. Pomůže vám to při plánování.

Stejnou otázku si položte iu policích. Do jaké výšky na sebe budete oblečení ukládat, chcete ho skládat na plocho nebo na sebe do komínků? Podle toho si určíte šířku i výšku polic – ideálně 25 až 30 cm. Pokud plánujete do polic umístit úložné krabice pro lepší rozdělení a manipulaci s věcmi, nastavte si výšku police podle nich, abyste zbytečně neplýtvali prostorem. Pokud je skříň hlubší, nechte si mezi policemi větší rozestupy, abyste pohodlně dostali i na oblečení uložené zcela vzadu. Na horních policích je vhodné držet věci v krabicích, abyste k nim měli snazší přístup.

Praktické jsou i vysouvací zásuvky či drátěné koše. Skladujte v nich například spodní prádlo nebo menší doplňky. Výška zásuvek bývá kolem 15 cm, pokud si dáváte dělat skříň na míru, můžete si ji přizpůsobit podle potřeby.

Většina prodejců šatních skříní už dnes nabízí různé komponenty, které usnadní organizaci a přehlednost. Například výsuvný věšák na kalhoty, kravaty, dělicí police, pohyblivé kontejnery se zásuvkami, speciálně podnosy na šperky či hodinky, ale i držáky na boty, žehličku nebo vysavač a samozřejmě vnitřní osvětlení. Počítejte však s tím, že si za ně připlatíte. Nejdražší jsou právě výsuvné doplňky příjemné na manipulaci.

Ven ze šatníku
Na závěr ještě několik pravidel, jak věci v šatníku správně skladovat. Nedoporučuje se věšet kabáty a jiné kabáty do stejné skříně, kde máte uloženy spodní prádlo a věci, které si oblékáte přímo na kůži. Oblečení zvenku totiž obsahuje nečistoty.

Proto byste v šatníku neměli skladovat ani špinavé prádlo či, nebodaj, boty. Pokud nemáte na výběr a prostorové možnosti vám jinak nedovolí, použijte alespoň uzavíratelné plastové krabice nebo obaly na boty. V šatníku rovněž nemá co dělat vysavač plný prachu a nečistot.

PR články

Must Read

Related Articles